Zdjęcie ze sklepu http://www.hibiki-an.com

Matcha! Magiczny proszek rodem z kraju kwitnących wiśni, anime, Hondy, sushi i Murakamiego ;)
A tak poważnie - coś, co w kuchni mieć zawsze warto, nawet jeśli nie planujemy organizować ceremonii herbacianej. Uwielbiam! Nadaje niezwykły kolor i smak wszelkim deserom. W mojej kuchni jest niezastąpiona :)

抹茶, matcha, czyli po prostu "sproszkowana herbata", jest wytwarzana ze specjalnej cieniolubnej odmiany zielonej herbaty, z której powstaje zarówno najlepsza z herbat - gyokuro (玉露; zebrane liście są zwijane przed wysuszeniem) jak i  tencha (碾茶), z której robi się matchę. Jej najbardziej znanym zastosowaniem jest wykorzystanie w tradycyjnej japońskiej ceremonii herbacianej. Swoją niezwykle intensywną, zieloną barwę, zawdzięcza przykrywaniu krzewów czarnymi matami na okres co najmniej 2 tygodniu przed planowanym zbiorem (tak samo z resztą postępuje się obecnie często też z senchą, ze względu na wymogi rynku - ludzie wybierają obecnie często gorsze smakowo, ale bardziej zielone herbaty). Wygląda to tak:


Kupić ją można obecnie w dobrych herbaciarniach, w sklepach "Kuchnie świata", a także na pułkach "orientalnych" w dobrych marketach. Ale najłatwiej zamówić przez internet, którą to drogę polecam. Przed zakupem jednak radzę dopytać się o sposób przechowywania tej herbaty, ponieważ wszystkie herbaty japońskie, ale matcha szczególnie, przechowywać należy w warunkach chłodniczych - w domu trzymamy ją w lodówce nawet kiedy jest jeszcze zamknięta, inaczej traci swoje walory i kolor.

Na blogu będę często zamieszczać przepisy z zastosowaniem tej herbaty, bo jest ona stałym gościem w naszej kuchni, a jej smak po prostu uzależnia... :) Polecam zakupić i eksperymentować ze swoimi ulubionymi deserami!

1 komentarz:

 1. Właściwie każdy z nas pije herbatę,
  Dlaczego więc nie zarabiać na tym ,
  co kupujemy na co dzień .
  Tak! teraz jest taka możliwość,
  od 1.05.2015r ruszył nowy program partnerski
  Współpracownikiem (Klubowiczem) możesz zostać jeśli spełnisz warunki:
  - masz 18 lat
  - zarejestrujesz się w Klubie
  - wykupisz pakiet dwóch pudełek Herbaty o łącznej wartości 40 zł.
  Od tego momentu uczestniczysz w Programie Partnerskim i otrzymujesz nagrody pieniężne .
  do 6 poziomu prowizje wypłacane bez poleconej osoby – dochód nawet ponad 10 000zł (tabela poniżej).
  Zobacz co tracisz, jeśli nie polecisz kilku osobom produktu?
  Tak, będąc np. na 7 poziomie ucieka Ci sporo pieniędzy, a wiec czy zmotywuje Cię to do znalezienia tylko 4 osób żeby zarabiać więcej?
  (matryca wypełniana automatycznie od lewej do prawej).
  link do rejestracji: http://ag3883501.klub.agasklub.pl/register.html
  Po Więcej szczegółów zapraszam na moja stronę: http://agas-klub.pl/herbata-ktora-daje-zdrowie-i-pieniadze/
  UWAGA! Do osób zarejestrowanych, by aktywować konto zaloguj się do sklepu, kliknij abonament miesięczny HERBATA 40 zł, wybierz przelew , w tym momencie jesteś klubowiczem . GRATULUJE

  OdpowiedzUsuń

PS. Jeśli nie chcesz się logować, wybierz opcję "Nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię